Steaua a învins în această săptămână a doua oară Astra !

0 385

Steaua a învins Astra și în etapa a doua din play-off, scor 2-0, după ce miercuri ,,roș-albaștrii” au câștigat manșa tur a semifinalelor Cupei Ligii, cu 1-0.Campioana României a început foarte bine și în minutul 4 Chipciu a ratat prima șansă de gol, după un șut puțin pe lângă buturile lui Gavrilaș. Steaua a deschis scorul în minutul 12 prin Momcilovici după o lovitură de cap venită în urma unui corner. După o oră de joc, Nicușor Stanciu a stabilit scorul final cu un șut frumos de la marginea careului, Tamaș fiind omul care i-a pasat decisiv. A fost un meci dominat copios de campioana României, care se pare că şi-a recâştigat încrederea şi devine astfel principala candidată la titlu.

Steaua Bucuresti: Cojocaru – Rapa, Papp, Carp, Momcilovic – Bourceanu, Muniru (Tamas 81) – Popa, Gebhart (Enache 46), Popadiuc (Kharja 61) – Tade
Astra Giurgiu: Gavrilas – Scarlatache (Pedro Queiros 67), Oros, Dandea, J.Morais – Boubacar (Teixeira 33), Lovin – Ionita (Boudjemaa 67), Boldrin, De Amorim – Florea

După acest meci, Steaua a urcat pe locul 3 în play-off, cu 26 de puncte, la trei lungimi în spatele liderului Astra. În caz de egalitate la sfârșitul campionatului, roș-albaștrii vor fi campioni pentru că Astrei i s-a rotunjit punctajul în plus înainte de intrarea în play-off. Pentru Steaua urmează două meciuri în deplasare, cu Viitorul şi Pandurii