WTA Madrid – romancele frumoasa surpriza de Paste!

0 384

Pastele a adus, pe langa vreme frumoasa in tara, lumina sfanta de la Ierusalim si vesti foarte bunedin Spania. La turneul WTA de la Madrid, patronat de Ion Tiriac, romancele par sa faca legea pana in aceasta faza. Turneului WTA Premier de la Madrid este dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari.

Patricia Maria Tig si Irina Begu a au ajuns in optimi
Patricia Maria Tig continua traseul foarte bun de la turneul Premier Mandatory de la Madrid, numarul 134 WTA eliminand-o pe Sloane Stephens, din SUA, locul 21 in lume. Tig s-a calificat astfel in „optimile” competitiei de la „Caja Magica”.  A fost 6-2, 6-3 pentru Patricia, dupa o partida care a durat o ora si 17 minute.
Pentru parcursul de pana acum, Tig va primi un cec in valoare de € 59.490 si 120 de puncte in ierarhia WTA.
In urmatoarea partida de la Madrid, Patricia o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Barbora Strycova (Cehia, locul 33 WTA) si Madison Keys (SUA, locul 25 WTA).Irina Begu

Irina Begu a reusit o victorie de senzatie in fata lui Garbine Muguruza
Romanca a reusit o victorie extraordinara in fata jucatoarei spaniole Garbine Muguruza, cu 5-7, 7-6 (4), 6-3, luni seara.
Begu (25 ani, 34 WTA) a reusit sa se impuna la capatul unui meci de doua ore si 42 de minute, cu multe rasturnari de scor, in fata numarului patru mondial.
Irina a avut un inceput excelent de meci, a condus cu 3-0, 4-1 si 5-3, dar a pierdut primul set cu 5-7. In setul al doilea, romanca a condus cu 5-2, dar Muguruza a intors scorul, 5-6, insa Begu a dus actul secund in tiebreak, unde s-a impus cu 7-4. In decisiv, Irina a condus cu 2-0, apoi iberica a intors scorul, 2-3, dar Begu a mai reusit un tur de forta, cu patru ghemuri consecutive castigate, ultimul pe serviciul jucatoarei spaniole, care a comis doua duble greseli consecutive. Practic Begu si-a facut singura meciul mai greu, conducand adeseori, chiar si la o diferenta de 3-4 ghemuri.
Begu pierduse primele doua confruntari cu Muguruza (22 ani), care s-a impus in 2012 in sferturi la Bucuresti, cu 1-6, 6-3, 7-5, si anul trecut in Fed Cup, cu 6-3, 6-2.
In primul tur Begu a avut nevoie de doua ore si 32 de minute pentru a o eliminat pe Eugenie Bouchard.
Irina Begu odata cu calificarea in optimi si si-a asigurat un cec de 59.490 de euro si 120 de puncte WTA.
Urmatoarea adversara a Irinei Begu va fi jucatoarea americana Christina McHale (23 ani, 59 WTA), care a trecut surprinzator de Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numarul 13, cu 7-6 (3), 6-4.
McHale s-a impus in singura confruntare de pana acum, in 2008, la San Diego in primul tur, cu 6-2, 6-3.